Inspirace

Historie Kary

Znáte historii Kary?

Máte doma starší oblíbený kousek od Kary, který se u Vás dědí z generace na generaci a rádi byste se dozvěděli o historii KARY víc?

Znáte vzestupy a pády české módní ikony ve výrobě kožené módy? Pojďte se s námi projít naší historií.

Silná tradice

Zpracování kožešin v Trutnově má dlouhou tradici a sahá až do 16. století, což potvrzují cechovní památky z roku 1567 a 1606. První továrna na výrobu kožešin se však objevila až kolem 40. let 20. století v Trutnově - Poříčí.

V roce 1948 vznikla společnost KARA Trutnov, ke které se v roce 1955 připojila i první zmíněná továrna. Díky kvalitnímu zpracování, materiálům a zajímavým střihům získala KARA velké uznání v celé republice a stala se u nás symbolem kvality.

V 70. a 80. letech KARA získala věhlas po celém světě. Třetina produkce se vyvážela do tehdejšího SSSR, dále do Švýcarska, Německa, Velké Británie, USA nebo Skandinávie.

Zpátky na vrchol

Po Sametovém převratu v roce 1989 a během následující nepovedené privatizace se tehdejší závod KARA rozpadl a vzniklo z něj několik samostatných částí (podniků). Před samotným krachem ji po revoluci zachránil podnikatel Zdeněk Rinth, který v Kaře začínal jako dělník a vypracoval se až na post výkonného ředitele. V roce 2012 koupila Karu společnost Galex.

Důležitým milníkem posledních let je však květen 2018, kdy společnost koupil investor Michal Mička, který postupně navazuje na doby, kdy se produkty Kary vyvážely do celého světa. Opět je kladen velký důraz na kvalitní zpracování, výběr materiálů a střihy. Současná KARA navazuje na poctivé kožedělné řemeslo ověřené staletími a nabízí nadčasové, precizně zpracované produkty, které jsou dostupné všem. V současné době má 47 prodejen po celé České a Slovenské republice.

Nová KARA

Rok 2020 by se dal pro značku KARA nazvat jako zlomový. Na začátku roku prošla firma rebrandingem a představila světu nové minimalistické logo od studia Najbrt. Jednoduché řešení s důrazem na font naznačuje respekt k historii a tradičním hodnotám značky. Zároveň uvedla nového kreativního ředitele, kterým se stal mladý návrhář Jan Černý, který je uznáván nejen v České republice. Jeho první kolekci uvede značka v kolekci podzim/zima 2020.

Proč KARA

Název KARA si závod vypůjčil od karakulské ovce, která poskytovala cennou a luxusní kožešinu zvanou perzián či astrachán. Karakulská ovce je nejznámější z kožešinových plemen ovcí. Jejím domovem je dnešní Uzbekistán, Turkmenistán a Afghánistán.

V této kategorii

Podobné

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec

Nový účet

Máte již u nás účet
Přihlásit se nebo Resetovat heslo