Inspirace

Návrhářka Ida Sandor: „Moje modely nejsou jen o pěkné látce.“

Přestože designérské soutěže vyhrávala už na počátku 90. let, z reflektorů má dodnes trému. Košická návrhářka Ida Sandor měla k módě delší cestu, než mnoho jejich slovenských kolegů, ale věří, že jí byla souzena.

Móda mě zajímala odmalička

„Móda mě zajímala odmalička. Šila jsem, pletla, měla jsem ráda všechny ruční práce a sama od sebe jsem je uměla, nikdo mě je nemusel učit,“ říká o svých začátcích s módou sympatická návrhářka. „Už na základní škole jsem začala šít na šicím stroji, šila jsem si blůzy a podobně, šila jsem věci pro své panenky,“ vzpomíná Ida Sandor. Jako střední školu si ale nevybrala umělecký směr, nýbrž gymnázium, odkud její kroky směřovaly na strojní fakultu Technické univerzity.

„Každý se diví, módní návrhářství jim asi evokuje spíš něco umělecké než technické. Ale není to úplně tak. Při navrhování si potřebujete představit střih, využívat prostorové vidění. Milovala jsem technické kreslení a konstruktivní geometrii,“ říká designérka. „Navrhování beru jako modelování, konstrukci, snažím se hrát si s kusy látky a přistupuju k tomu více technicky,“ dodává a vysvětluje, že nejraději pracuje s jednobarevnými materiály, na kterých nejlépe vynikne propracovaný střih. „U mě to není o zajímavé látce, snažím se spíše prezentovat zajímavými designy, technickými věcmi, ve kterých je můj nápad a je v nich vidět práce návrháře, není to jen o pěkné látce.“


Na rozdíl od některých slovenských tvůrců, u kterých je nejednou na přehlídce vidět i neolemovaná sukně či nedokonale dokončený střih, Ida Sandor si na detailech a kvalitě práce dá mimořádně záležet. Právě to u ní oceňují klientky, za kterými často cestuje i do Prahy nebo Bratislavy. „U výšivky by měla být přední i zadní strana stejná – hladká a zarovnaná. Tak uvidíte tu kvalitu práce. Podobně by to mělo vypadat i při práci návrháře. Vypracovaní uvnitř modelu, včetně všech detailů, by mělo být kvalitní, na úrovni,“ říká.


Ještě na gymnáziu a vysoké škole se Ida Sandor přihlásila do prvních návrhářských soutěží. V televizi jednou slyšela o soutěži Mladý módní tvůrce, kde se přihlásila a zúčastnila se tak hned několika přehlídek. „Musím říct, že jsem tam měla celkem úspěch, vyhrávala jsem různé ceny,“ usmívá se Sandor. Na výstavě Trenčín město módy potom v roce 1993 vyhrála speciální cenu na prvním ročníku soutěže Zlatá Fatima. „Protože v porotě byli učitelé ze středních oděvních škol, nějak pro ně nebylo přijatelné, aby gymnazistka vyhrála a nechtěli mi udělit cenu,“ vzpomíná designérka. Partnerem soutěže byl tehdy ženský magazín a jeho šéfredaktorka se rozhodla, že Ide Sandor věnuje speciální cenu výstaviště, jejíž součástí byla strana v časopise věnována jejím modelům.


Po gymnáziu se hlásila na VŠVÚ (Vysoká škola výtvarných umění v Bratislavě), a když ji napoprvé kvůli velké konkurenci nevybrali, rozhodla se jít technickým směrem. „Osud si člověka asi i po letech najde,“ říká návrhářka. Po škole vystřídala několik zaměstnání, které s módou nějak nesouviseli a ve volném čase šila šaty kamarádkám a známým. „Jsem dost váhavý typ, hodně jsem se bála podnikat, člověk nikdy neví, jestli to bude fungovat,“ tvrdí paní Sandor. „Ale už 14 let mám vlastní studio, které funguje, takže mám z toho radost.“

Móda má v sobě jedinečnou sílu

Ačkoli košická návrhářka tvoří již desetiletí a její kolekce jsou stálou součástí velkých módních akcí jako Bratislavské módní dny či Kosice Fashion week, jen velmi těžko byste ji slyšeli vychvalovat svou práci. „Jsem takový typ, že i když jsem chodívala na soutěže, nikdy jsem si neříkala, jaké skvělé modely jsem vytvořila, a že určitě to bude super. Vždy jsem počkala, až všichni usnou a o půlnoci jsem si šla žehlit své modely,“ říká návrhářka, která si i po letech zachovala pokuru a lidskost, která se v módním businessu nevidí příliš často. „Na každou módní přehlídku jdu s malou dušičkou, jak to dopadne a zároveň mám stále potřebu ukázat svou tvorbu lidem,“ směje se Ida Sandor. „Stejně to bylo i v Číně, kde jsem se často bála, jaký to bude trapas a nakonec mi přišla SMS, že mě vyhlásili designérem roku,“ dodává.


Móda má však v sobě jedinečnou sílu dodat ženě odvahu a sebevědomí, a právě to Ida Sandor nejraději zvyšuje svým klientkám díky svým výtvorům, které podle ní v sobě nesou pozitivní energii. „Píšou mi klientky, že mají těžký den, těžkou prezentaci a právě v těch modelech se cítí sebevědoměji. Šaty vyrábím s láskou, dostává se tak do nich dobrá energie a asi se tak dostává i dál. Vážně to funguje,“ říká s úsměvem. Má radost, že práce má stále dost a když se náhodou dostane do pomalejšího období, zatím má štěstí, že si ji nové příležitosti najdou i samy. „Vždy, když mě zastihne únava nebo starosti, jak to bude dál, osloví mě někdo nový na spolupráci a zase mě to nakopne. Před rokem mě takto oslovila česká značka KARA, z čeho nakonec vznikla velmi pěkná spolupráce. Asi jsem do vesmíru vyslala nějaký signál a oni si mě fakt našli,“ říká paní Sandor.

Český výrobce kožených a kožešinových kolekcí KARA Trutnov si Idu Sandor vybrala na vytvoření jejich první designérské kolekce, kterou na Slovensku i v Česku představili minulý podzim. Skládá se ze 17 originálních modelů, mezi kterými najdete kožené sukně, kabáty, kalhoty či trendy kimona. „Bylo to pro mě opravdu příjemné zpestření,“ říká o spolupráci návrhářka, která tvrdí, že vždy snila o vytvoření konfekční kolekce, ke které se jednoduše dostanou i běžní zákazníci. „Vytvořila jsem více modelů, ze kterých jsme potom vybírali konkrétní střihy a kousky a v podstatě jsem měla volnou ruku. Od začátku jsem vybírala barvy i materiály, bylo to výborné,“ popisuje nedávnou spolupráci designérka.


Kolekce kožených modelů pro KARU vznikala nakonec přibližně rok. Mezi nejoblíbenější kousky samotné návrhářky patří kožené culottes kalhoty, které podle ní sluší každé postavě či stylové hnědé kožené kimono. „Je velmi všestranné, dá se nosit v zimě pod kabát nebo v letních měsících jako vrchní oděv.“ Srdcovkou se pro ni staly olivově zelené košilové midi šaty, které jsou prý vytvořené z velmi příjemného materiálu. Kožené kousky dlouhodobě čelí kritice od environmentálních aktivistů, na druhé straně patří mezi nejodolnější a nejtrvalejší kousky v každém šatníku. „Kožené kousky si člověk vybírá takové nadčasové, protože nevychází z módy a jsou stále trendy. Umíte je kombinovat k šatům i ke kalhotám,“ říká Ida Sandor, které s kůží a kožešinami pracuje i ve své kolekci.

Šaty musí ženu dobíjet pozitivní energií

Ačkoliv v jejím ateliéru vznikají večerní šaty, obleky i svatební modely, designérka nejraději pracuje na každodenních kouscích. „Tyto šaty musí splňovat více požadavků. Mnoho žen například cestuje, takže se musí snadno skládat do zavazadla. Musí být také funkční, efektní, originální a hlavně se v nich žena musí cítit dobře, aby ji při těžkých jednáních či prezentacích v práci dobíjely pozitivní energií. Aby v nich vypadala dobře, nemusela si je stále spravovat,“ popisuje designérka. „Je opravdu těžké skloubit všechno z toho do jednoho modelu.“ Nedávno se do jejího portfolia dostaly dokonce i stylové designérské mikiny, které sluší klientkám každého věku. „Mám radost, když si i ženy po padesátce vyberou tuhle světlou mikinu a nosí ji klidně i k sukním.“


Svoji tvorbu postavila na minimalismu, dobrém technickém zpracování a zajímavých detailech. Její rukopis dotváří i jedinečná technika patchwork, pomocí které Ida Sandor vytváří originální saka, šaty či kabáty, odolávajícím prchavým módním trendům i času. Tyto modely návrhářka nejraději prezentuje klientkám osobně, aby viděli, kolik ruční práce se za nimi skrývá. „Není to velmi vhodné na velké mola a přehlídky,“ říká. I v případě, že se klientce nějaký model omrzí a potřebovala by něco nového, designérka často tyto modely předělává a dává jim nový život. Šetří tak přírodu i prostředky, podobně jako recyklací materiálů ze svých starších kolekcí.

Na rozdíl od mnohých světových i slovenských módních návrhářů, Ida Sandor ráda tvoří i prezentuje svoje modely na ženách se skutečnými křivkami, nejen na hubených mladých modelkách. „Stále zde funguje předsudek, že si ženy řeknou, že těm mladým, štíhlým modelkám sedí všechno a každý model na nich vypadá dobře. Ale já je vybízím k tomu, aby se mě nebály oslovit, mám i modelky s většími velikostmi,“ říká designérka. „Mám radost, když za mnou přijdou i plnoštíhlé ženy. Jsem známá tím, že nemám velmi ráda mladé a vyhublé modelky, neboť dělám věci, u kterých je potřeba mít zadek i prsa. Takže mi vyhovují ženy s křivkami – krev a mléko,“ dodává. Když na svou přehlídku pozvala modelky s plnějšími tvary, měla od svých klientek velmi dobrou odezvu.

Při práci ji často inspirují konkrétní ženy, se kterými spolupracuje. Tvářemi její značky se stali například známé herečky Zuzana Kanócz a Gabriela Marcinková, které si návrhářka velmi oblíbila. Když jsme se jí ptali, o kom ze slovenského showbyznysu ještě sní, že by je mohla oblékat, hned ji napadnou další jména. „Líbí se mi Jana Kirschner, ráda bych tvořila pro ni. A líbí se i paní Ľubica Čekovská. Ale ještě jsem nenašla odvahu ji oslovit,“ směje se paní Sandor. Velmi se jí líbí i podpora slovenské módní tvorby od prezidentky SR Zuzany Čaputové, které šatník zatím vytváří hlavně designér Boris Hanečka. „To by byl můj sen, kdybych pro ni mohla vytvořit alespoň jeden model. Byla by to pro mě velká čest,“ dodává.

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec

Nový účet

Máte již u nás účet
Přihlásit se nebo Resetovat heslo